Šiaulių r. Kairių lopšelis-darželis
SPINDULĖLIS


 

Užgavėnių šventė „Šėlkim, dūkim, linksmi būkim...“

2015-02-18

Vasario 17 d. lopšelio-darželio kieme šurmuliavo persirengėliai: „žydai“, „čigonai“, „arkliai“, „ožiai“, „gervės“, „velniai“, „raganos“, „giltinės“. Visi buvo nusiteikę linksmomis dainomis, šokiais ir juoku išvaryti žiemą ir prisišaukti pavasarį.

Triukšminga persirengėlių eisena dainuodama ir sakydama oracijas apėjo aplink lopšelį-darželį. Susirinkę prie laužo stebėjo Kanapinio ir Lašininio kovą. Vaikai įsitraukė į įnirtingą dvikovą ir padėjo išvaryti ilgai viešpatavusį Lašininį už lopšelio-darželio vartų. Garsiai skanduodami „Žiema, žiema, bėk iš kiemo“ sudegino Morę, o kartu su ja visą susikaupusį blogį. Skambant linksmai muzikai šėlo, dūko ir vaišinosi gardžiais mieliniais blynais.



 

Šventė „Mano tėvynė – Lietuva“

2015-02-13

Vasario 13 d. lopšelyje-darželyje vyko šventė „Mano tėvynė – Lietuva“, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo dienai pažymėti. Susirinkusius vaikus ir lopšelio-darželio darbuotojus pasveikino direktorė D. Gricienė, palinkėjo nuotaikingai ir prasmingai atšvęsti Lietuvos gimtadienį. Šventės vedėja, meninio ugdymo mokytoja J. Stapušaitienė, pakvietė visus sugiedoti valstybės himną. Vėliau vaikai dovanojo savo darbelius Lietuvai: aidėjo smagios dainos, kojos trepsėjo linksmus šokius, daug gražių eilių buvo skirta Gimtinei, mažiausieji „Kodėlčiukų“ grupės vaikai pristatė savo tėvelių piešinius.

Išgužėję į kiemą vaikai tautinėmis spalvomis papuošė medelius, žaidimų įrenginius. Taip su artėjančia švente pasveikindami visus Kairių miestelio gyventojus.




 

Žiemos pramogos

2015-01-31

Šiemet žiema ne itin šalta ir šykšti sniego. Kaskart iškritus bent kelioms snaigėms, vaikai nekantrauja išbėgti į kiemą ir pasidžiaugti žiemos teikiamais malonumais. Mažieji draugiškai važinėjasi rogutėmis, krykštaudami leidžiasi nuo kalnelio, rungiasi, kas suridens didesnį sniego rutulį, nulipdys gražesnį senį besmegenį ar sniego tvirtovę. Vyresnieji vaikai išmėgina savo jėgas žiemos sporte: žaidžia ledo ritulį, slidinėja. Nepamirštame pasirūpinti ir žiemojančiais paukščiais, į lesykleles nuolat paberiame duonos trupinių ir sėklų.



 

Laisvės gynėjų dienos paminėjimas

2015-01-13

Sausio 13-ąją lopšelio-darželio bendruomenė prisijungė prie tradicinės pilietinės iniciatyvos „Atmintis gyva, nes liudija“. Rytą nuo 8.00 iki 8.10 val. visuose įstaigos languose sužibo žvakelės, o mokytojai, prisimindami 1991-uosius, papasakojo savo prisiminimus, patirtį, išgyvenimus.



 

„Gudručių“ grupės projektas „Mano knygelės dar plonos, mėlynos, žalios, raudonos...“

2015-01-13

Šiais mokslo metais „Gudručių“ grupės auklėtojos kartu su Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Nijolia Kasparavičiene vykdo projektą „Mano knygelės dar plonos, mėlynos, žalios, raudonos...“. Projekto veiklos orientuotos į vaiko domėjimosi knygomis bei poreikio skaityti sužadinimą, ieškoma įvairesnių priemonių literatūros kūriniams perteikti.

Sausio 5-9 dienomis, plėtojant savaitės temą „Seku seku pasakaitę“, vaikams buvo sudarytos sąlygos paklausyti ne tik auklėtojų grupėje, bet ir kitų suaugusiųjų skaitymo neįprastoje edukacinėje aplinkoje. „Gudručiai“ lankėsi lopšelio-darželio direktorės Dalios Gricienės kabinete, kur klausėsi jos skaitomos R. Kiplingo pasakos „Drambliukas“ ir apžiūrėjo gausią drambliukų figūrėlių kolekciją. Vaikai dalyvavo pramogėlėje „Lepečkojai meškinai skaito pasakas linksmai“. Tą dieną grupėje pasakas skaitė ir gerai žinomus personažus pamėgdžioti kvietė šiaurės meškutis („Smalsučių“ grupės auklėtoja Alma Šulčienė). Baigiantis savaitei Mikė Melagėlis pasiūlė „Gudručiams“ keliauti į pasakų šalį, kur pasakorė Nijolia Kasparavičienė pristatė begalę vaikiškų knygelių ir supažindino su pasakų įvairove (melo, buitinėmis, stebuklinėmis ir kt.), skaitė istorijas iš knygos „Melagių pasakos“.

Netradicinis literatūros kūrinių skaitymas suteikė vaikams naudingos patirties, kita balso intonacija, išraiška, interpretacija jiems buvo patraukli, nauja ir įdomi.



 

Prie naujo metų rato

Sausio 6-ąją grupių bendruomenes aplankė ir su Trijų karalių švente pasveikino Šaltukas (meninio ugdymo mokytoja Jugina Stapušaitienė) ir Baltoji Meškutė (vyresnioji auklėtoja Alma Šulčienė). Vaikai kartu su personažais žaidė, dainavo, deklamavo eilėraščius, dalijosi kalėdinio laikotarpio įspūdžiais, emocijomis ir išgyvenimais. Vėliau visi buvo pakviesti nupuošti kalėdinių eglučių. Lopšelio-darželio pedagogus ir darbuotojus Šaltukas su Baltąja Meškute nustebino neįprastais saldainiais, kuriuose slypėjo 2015-ųjų metų astrologinės prognozės. Išeidami iš grupių ir kabinetų, rytmečio vedėjai šventinta kreida ant durų staktų įbrėžė pirmąsias Trijų karalių vardų raides, tikėdami, kad pro paženklintas duris neįeis blogis.



 

Akcija „Ištiesk gerumo ranką“

Advento laikotarpiu lopšelio-darželio bendruomenė dalyvavo akcijoje „Ištiesk gerumo ranką“, kurią inicijavo Šiaulių r. Švietimo centras ir Šiaulių r. Žarėnų mokyklos mokytojai. „Smalsučių“ bei „Naminukų“ grupių vaikai ir auklėtojos lankė vienišus senolius. Mažieji dovanojo pačių padarytų atvirukų, siūlė iš kalėdinių kojinių išsitraukti kuklių dovanėlių: mandarinų, saldainių, eglutės žaisliukų, žvakelių, mamų keptų gardėsių. Vaikai padeklamavo eilėraštukų, sugiedojo giesmelę, klausėsi senukų pasakojimų. „Gudručiai“ šventinę nuotaiką skleidė vaikščiodami miestelio gatvėmis ir ant kiemų vartelių pririšdami ar sutiktam praeiviui įteikdami po kalėdinį atviruką. „Kodėlčiukų“ grupės bendruomenė gerumo ranką ištiesė daugiavaikei šeimai ir dovanojo jai surinktų rūbelių, žaislų, saldumynų.

Dalyvavimas akcijoje parodė, kad ir maži darbeliai yra svarbūs bei džiugina aplinkinius.



 

Vaikučius aplankė Kalėdų Senelis

Gruodžio 19 d. visi vaikai skubėjo susitikti su Kalėdų Seneliu. Į salę sugužėjusiems vaikams lopšelio-darželio direktorė Dalia Gricienė pasiūlė keliauti į pasaką. Visi kartu ištarė burtažodį ir pateko į stebuklų pasaulį. Mažieji žiūrėjo spektaklį „Žvėrys ant duongeldės“. Aktoriais šį kartą buvo lopšelio-darželio darbuotojai: šeimininkė – meninio ugdymo mokytoja Jugina Stapušaitienė, senis – auklėtojos padėjėja Silva Novikaitė, kiškis – auklėtoja Rajisa Grušienė, lapė – auklėtoja Vidija Rinkevičienė, vilkas – auklėtoja Neringa Kavaliauskienė, meška – auklėtoja Akvelina Pilipuitienė, varna – auklėtoja Alma Šulčienė, varlė – direktorės pavaduotoja ugdymui Dainora Kuprienė. Baigiantis pasakai, pasirodė Kalėdų senelis, kuris padėjo išspręsti žvėrių ginčą. Tuomet ir prasidėjo linksmybės: vaikai žaidė, deklamavo eilėraščius, šoko ratelius ir džiaugėsi dovanėlėmis.





 

Vaikučius aplankė Kalėdų Senelis

Gruodžio 19 d. visi vaikai skubėjo susitikti su Kalėdų Seneliu. Į salę sugužėjusiems vaikams lopšelio-darželio direktorė Dalia Gricienė pasiūlė keliauti į pasaką. Visi kartu ištarė burtažodį ir pateko į stebuklų pasaulį. Mažieji žiūrėjo spektaklį „Žvėrys ant duongeldės“. Aktoriais šį kartą buvo lopšelio-darželio darbuotojai: šeimininkė - meninio ugdymo mokytoja Jugina Stapušaitienė, senis - auklėtojos padėjėja Silva Novikaitė, kiškis - auklėtoja Rajisa Grušienė, lapė - auklėtoja Vidija Rinkevičienė, vilkas - auklėtoja Neringa Kavaliauskienė, meška - auklėtoja Akvelina Pilipuitienė, varlė - direktorės pavaduotoja ugdymui Dainora Kuprienė. Baigiantis pasakai, pasirodė Kalėdų senelis, kuris padėjo išspręsti žvėrių ginčą. Tuomet ir prasidėjo linksmybės: vaikai žaidė, deklamavo eilėraščius, šoko ratelius ir džiaugėsi dovanėlėmis.





 

Svečiavosi Kairių pagrindinės mokyklos mokiniai

Gruodžio 15 d. lopšelyje-darželyje lankėsi Šiaulių rajono Kairių pagrindinės mokyklos mokiniai ir mokytoja Aušrinė Jarutienė. Jie bendradarbiaudami su Vokietijos „Jaunųjų europiečių“ organizacija ir vykdydami Regio projektą „Kelias į lyderystę per savanorystę“, vykdė akciją, skatinančią mokinių ir lopšelio-darželio vaikučių draugystę. Svečiai dalino minkštus žaislus, kuriuos padovanojo Vokietijos miesto Demino darželio ugdytiniai ir jų tėveliai. Ši akcija tarsi mažas stebuklas laukiant Šv. Kalėdų...



 

Sferinis kino teatras lopšelyje-darželyje

Gruodžio 10 d. lopšelyje-darželyje viešėjo sferinis kino teatras. Vaikai, gulėdami po didžiuliu kupolu, stebėjo filmą „Kaluokahina. Užburtasis rifas“. Tai istorija apie nykstantį rifą ir jo gelbėtojus: išmintingąjį delfiną Džeiką bei žuviuką vardu Neužauga. Mažuosius žiūrovus domino neįprastas ekranas bei trimatėje erdvėje besikeičiantys povandeninio pasaulio vaizdai, patiriamus įspūdžius sustiprino garso efektai. Po filmo vaikai dalyvavo linksmojoje viktorinoje. Atsakiusieji į klausimus, buvo apdovanoti skrajutėmis su filmo vaizdais.



 

Žmogaus teisių diena

Gruodžio 9 d. lopšelyje-darželyje vyko „linksmadienis“, skirtas paminėti Žmogaus teisių dieną. Sugužėję į salę, diskutavome apie vaikų teises ir pareigas, žiūrėjome jas iliustruojančias skaidres bei animacinius filmukus. Renginio vedėjos: močiutė (auklėtoja V. Rinkevičienė) ir anūkė (judesio korekcijos mokytoja K. Janušaitė), modeliavo įvairias situacijas bei inicijavo vaikus ieškoti sprendimų, išsaugant savas ir nepažeidžiant kito asmens teisių. Visi kartu žaidėme ir pramogavome muilo burbulų apsuptyje.



 

Adventiniai vakarojimai

Pirmosiomis gruodžio dienomis grupių bendruomenės rinkosi į adventinius vakarojimus puoselėti liaudies tradicijų, nusiteikti rimčiai ir laukimui, aptarti nuveiktų darbų, pasidalinti džiaugsmais ir rūpesčiais, pasigerėti vaikų pasiekimais, pabūti kartu.

Gruodžio 2-ąją „Gudručių“ grupės ugdytiniai parodė programėlę „Saulelė motulė, mėnulis tėvelis“. Įžiebę pirmąją adventinio vainiko žvakelę, jie dainavo, deklamavo, šoko, vaidino. Tėveliai, įkvėpti vaikų užmintų mįslių apie gyvūnus, kūrė paveikslus iš vilnos „Kalėdų naktį gyvūnėliai prabyla“.

Gruodžio 3-ąją „Kodėlčiukų“ grupės auklėtojos pakvietė tėvelius sušilti prie žvakės liepsnelės ir pasidalinti skirtingų Lietuvos etnografinių regionų advento papročiais bei tradicijomis. Visi kartu kūrė grupės adventinį kalendorių, dekoracijas grupei papuošti.

Gruodžio 4-osios vakaro tamsą „Naminukai“ mėgino išsklaidyti uždegdami daugybę vaikų ir tėvelių pagamintų žibintų. Visi drauge dėliojo advento vainiką, vaišinosi tradiciniais adventiniais valgiais, žaidė šiam laikotarpiui būdingus žaidimus, darė kalėdinius sveikinimo atvirukus.
Gruodžio 8-ąją „Smalsučių“ grupės tėveliai vakarodami atsakinėjo į viktorinos „Kuo kvepia Kalėdos?“ klausimus, kūrė adventinį vainiką. Siųsdami iš rankų į rankas spindinčią žvakutę, sakė nuoširdžius padėkos ir linkėjimų žodžius. Visus maloniai nudžiugino vaikų parengtos dovanėlės.

Netrukus sudegs advento žvakės, bet viliamės, kad liks šviesa, pripildžiusi mus visus, kviečianti eiti pirmyn, darniai bendrauti ir bendradarbiauti, kurti, mylėti...






 



 



 

Minėjome tolerancijos dieną

Ankstų pirmadienio rytą, lapkričio 10 dieną, Kairių lopšelyje-darželyje „Spindulėlis“ pabiro balti knygutės lapai, išbėgiojo raidelės, pasislėpė paveikslėliai. Paaiškėjo, kad šioje knygutėje buvo parašyta istorija apie draugiškumą, pagarbą, toleranciją, atlaidumą. Vaikai surinko pabirusius knygutės lapus ir nutarė sukurti savo istoriją...

„Gudručių“ grupės vaikai lankėsi bibliotekoje. Jie susipažino su bibliotekininko profesija, apžiūrėjo daug įdomių knygų, išsiaiškino kas yra tolerancija? „Naminukai“ surinko daug įdomių pasakojimų, iliustracijų. „Smalsučiai“ kurdami istoriją pasikvietė ir tėvelius, kartu užrašė savo mintis, skaitė pasakėles. Mažiausieji darželio vaikai „Kodėlčiukai“ kartu su Varlyte Kvaksyte piešė, spalvino, žaidė žaidimus, ratelius.

Taip į baltus knygutės lapus grįžo įdomi istorija apie Toleranciją. Visi kartu suskaičiavome knygutės lapus, juos surišome ir užrašėme: Šiaulių r. Kairių lopšelio-darželio „Spindulėlio“ vaikų knyga „Pasakojimai apie TOLERANCIJĄ“.

Skaitėme visi maži ir dideli paminėdami Tarptautinę tolerancijos dieną. Kai visi perskaitysime savo knygutę nunešime į miestelio biblioteką.

Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Dainora Kuprienė





 

„Naminukų“ grupės ugdytinės – konkurso „Atliekos naujai. Neišmesk“ laureatės

„Naminukų“ grupės ugdytinės Ugnė Balčiūnaitė ir Dainora Matulevičiūtė dalyvavo VŠĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) ir Šiaulių logopedinės mokyklos ikimokyklinio skyriaus organizuotame kūrybinių darbų iš antrinių žaliavų konkurse „Atliekos naujai. Neišmesk“. Padedant auklėtojai Neringai Kavaliauskienei, jos sukūrė rankinę iš nebenaudojamų buityje daiktų: senos medžiaginės kuprinės, pintų dekoro detalių ir žaisliuko. Mergaitės tapo prizininkėmis ir lapkričio 20 d. dalyvavo konkurso laureatų apdovanojimo šventėje, kur buvo įvertintos padėkomis bei vertingais ŠRATC ir VŠĮ „Žaliasis taškas“ prizais.





 

„Smalsučių“ grupės išvyka į ŽŪB „Šiladis“

Šiuolaikiniams vaikams sunku įsivaizduoti ilgą rugio grūdo kelią nuo pirmo susilietimo su žeme iki gardaus ir kvepiančio kąsnio ant mūsų stalo. Mažųjų supratimas apie duonos kelią dažniausiai baigiasi artimiausioje aplinkoje – parduotuvėje.

Lapkričio 14 d. „Smalsučių“ grupės vaikai, auklėtojos ir keletas tėvelių vyko į ŽŪB „Šiladis“. Čia jie susipažino su žemdirbio profesija. Traktorininkas Vladas papasakojo, kaip ir kokia technika įdirbama žemė, kaip sėjami ir prižiūrimi javai, kaip jie kuliami. Technikos kieme vaikai apžiūrėjo kombainus, sėjamąsias mašinas, traktorius. Kiekvienas galėjo į juos įsiropšti ir „pavairuoti“. Bendrovės vadovas Eugenijus Šulčius paaiškino vaikams, kad pagrindiniai žemės darbai trunka maždaug nuo balandžio iki spalio mėnesio, o žiemą žembdirbiai rūpinasi technika, aprodė remonto dirbtuves. Darbuotojų poilsio kambaryje vaikai deklamavo eilėraščius apie duonelę bei suvaidino lietuvių liaudies pasaką „Kaip vilkas norėjo išsikepti duonos“.




 

Tęsiamas bendradarbiavimas

Šiaulių r. Kairių lopšelis – darželis „Spindulėlis“ tęsia bendradarbiavimą ir prisijungia prie tarptautinio projekto „Vaiko kelias į gražią kalbą“. Tai projektų: ,,Alternatyvūs ir kūrybiški metodai kalbos sutrikimų prevencijoje“, „Miklūs piršteliai ir judrus (linksmas) liežuvis – vaiko ir kalbos draugai“, ,,Miklūs piršteliai – graži kalba‘‘; „Naujosios kartos vaikai“, ,,Pozityvus žvilgsnis į vaiką. Vaiko kūrybiška ranka“ tęsinys.

Projekto organizatorius - Klaipėdos miesto lopšelis-darželis ,,Puriena“. Projektą koordinuoja Laureta Chankevič, Klaipėdos m. lopšelio-darželio „Puriena“ logopedė ekspertė. Šiame projekte dalyvauja Klaipėdos miesto, Palangos, Gargždų, Kauno, Šiaulių, Kelmės, Šiaulių rajono (Kairių, Daugėlių, Meškuičių) lopšeliai-darželiai, Kaliningrado srities, Latvijos miestų lopšeliai-darželiai.

Jau ankstyvojo amžiaus grupėje pastebimi vaikai, kurių kalbos raida vėluoja ar yra sutrikusi. Vaikai turi įvairių pažintinių, kalbinės, smulkiosios ir bendrosios motorikos sutrikimų, girdimojo suvokimo nesklandumų, aktyvumo ir dėmesio problemų. Kiekvieno vaiko kalbos vystymosi tempas skiriasi. Vieni, sulaukę dvejų metukų, taria garsažodžius, pavienius žodžius, o kiti kalba sakiniais. Skirtumai priklauso nuo asmenybės savybių, psichomotorinio vystymosi ypatumų bei kalbinės aplinkos sąlygų.

Vaikui pradėjus lankyti ikimokyklinio ugdymo įstaigą, dauguma tėvų siekia specialisto pagalbos. Vienas iš būdų patenkinti jų lūkesčius - vykdyti ankstyvąją vaikų kalbėjimo ir kalbos sutrikimų prevenciją. Šeimos narių dėmesys ir bendravimas, kalbinių įgūdžių formavimas pirmaisiais gyvenimo metais - labai svarbus vaiko kalbos plėtotei. Laiku suteikdami naudingų rekomendacijų tėvams, organizuodami ne korekcinius, o tik prevencinius užsiėmimus, galime padėti vaikams pasivyti amžiaus normos reikalavimus, kartu užkirsti kelią tolesnėms vaiko vystymosi komplikacijoms. Pavėlavus, esamų problemų taip paprastai nepavyksta įveikti, vėliau tenka šalinti kalbos sutrikimus, mokymosi sunkumus.

Patenkinant tėvų lūkesčius, lapkričio mėnesį mišrioje ankstyvojo amžiaus „Kodėlčiukų“ grupėje, kartu su šio projekto iniciatore lopšelyje-darželyje „Spindulėlis“ logopede Daiva Urboniene, startavo tarptautinis projektas „Vaiko kelias į gražią kalbą“.



„ Suaugęs žmogus turėtų įvertinti ir pamatuoti visus vaiko akivaizdoje sakomus žodžius, nes šis trokšta mokytis ir yra meilės kaupėjas“. /M. Montessori/

Tai tėvų ir mokytojų bendras projektas, kuriuo siekiama stiprinti tėvų ir mokytojų kompetencijas, sudaryti palankias sąlygas ankstyvajai vaikų kalbos sutrikimų prevencijai - sistemingai mankštinti vaikų pirštus, mokyti vaikus taisyklingai kvėpuoti (pūsti orą), nuolat atlikti žaidybinę artikuliacinę mankštą, lavinti girdimąjį suvokimą, bendrąją motoriką, skatinti žodinę raišką taikant kūrybiškus žaidimus.

„Kodėlčiukų“ grupės draugė Varlytė Kvaksytė pakvietė visus kartu keliauti pasakos takeliu į gražią kalbą. Vykdant projektą, įvairių veiklų metu, numatyta sistemingai taikyti tam tikrus pedagoginių poveikio metodus, būdus, vykdyti švietėjišką veiklą, vadovautis didaktiniais principais siekiant užkirsti kelią kalbos sutrikimų atsiradimui ar sumažinti jų atsiradimo tikimybę.



Ankstyvoji kalbos sutrikimų prevencija bus paremta:

  • vaikų turimomis žiniomis, gebėjimais, orientuota į vaikų kalbos išsilavinimo lygį bei jų poreikius ir interesus;

  • suaugusiųjų dėmesio telkimu į teigiamus vaiko asmenybės bruožus, pozityvius jo kalbos pokyčius;

  • suaugusiųjų dėmesio telkimu į teigiamus vaiko asmenybės bruožus, pozityvius jo kalbos pokyčius;

Projektas grupėje bus vykdomas nuo 2014 metų lapkričio mėnesio iki 2015 metų gegužės mėnesio. Organizatoriai: logopedė-specialioji pedagogė Daiva Urbonienė, mišraus ankstyvojo amžiaus „Kodėlčiukų“ grupės auklėtojos Akvelina Pilipuitienė ir Dainora Kuprienė.

Manome, kad:

  • Pagerės vaikų sveikata, jų intelektualiniai pažintiniai procesai, lavės bendroji, smulkioji ir kalbinė motorika, ugdysis kalba.

  • Formuosis rišliosios kalbos pradmenys, vaikai geriau artikuliuos garsus.

  • Ugdysis vaikų kūrybiškumas.

  • Mažieji projekto dalyviai išgyvens daug teigiamų emocijų, patirs sėkmės jausmą, sustiprės mokymosi motyvacija.

Tėvai tiki, kad:

  • Galės aktyviau dalyvauti ugdymo procese.

  • Plačiau sužinos apie smulkiosios motorikos, kalbinio kvėpavimo, kalbos padargų artikuliacijos ir girdimojo suvokimo lavinimo įtaką vaikų kalbai.

  • Pasinaudodami pedagogų siūloma veikla, namuose galės su vaiku atlikti įvairius kvėpavimo, kalbos padargų ir sveikatingumo pratimus, žaidimus.

  • Supras girdimojo suvokimo svarbą ugdant vaikų foneminės klausos pradmenis.

Pedagogai tiki, kad:

  • Ieškant įvairių kūrybiškų ir alternatyvių darbo būdų, vaiko ugdyme ir veiklose naudojant kalbos modelį pagal vaiko amžių, poreikius, interesus ir lūkesčius tobulės profesinė kompetencija.

  • Įgis žinių apie mokomuosius – sveikatingumo žaidimus (skirtus smegenų kairiojo ar dešiniojo pusrutulio veiklos gerinimui).

  • Ieškodami glaudaus ryšio su vaikais ir jų tėvais, atras naujų efektyvių bendravimo ir bendradarbiavimo būdų.

  • Praturtės ugdymo materialinė bazė (pedagogai įsigys ar pasigamins naujų metodinių priemonių, kūrybinių žaidimų, terapinių bei kūrybiškų pasakų knygų).

  • Plėsis bendradarbiavo galimybės su kitų miestų bei respublikų (Kaliningrado m., Liepojos m.) pedagogais, ieškant naujų kalbos prevencijos būdų, bus dalinamasi gerąją darbo patirtimi. Tikimės projekto metu patirti malonių įspūdžių, nuoširdaus bendradarbiavimo ir visi sulaukti veiksmingų projekto rezultatų.


Apie projekto veiklą teiksime informaciją svetainėje kiekvieną mėnesį. Lapkričio mėnesio veiklos planas čia.


 

„Gudručių” grupės išvyka į Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešąją biblioteką

Lapkričio 10 d. „Gudručių“ grupės ugdytiniai viešėjo Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje, kurioje vyko 18-oji Šiaurės šalių bibliotekų savaitė, tema: Troliai Šiaurėje. Vaikų literatūros skyriaus darbuotojai surengė šviesos ir žodžio šventę.

Neįprastoje aplinkoje, degant gausybei žvakučių, „Gudručiai“ klausėsi bibliotekininkių pasakojimų apie šiaurę ir ten gyvenančias mitologines, fantastines būtybes – muminukus, monstriukus ir troliukus. Kaip jie atrodo, vaikai sužinojo, apžiūrėję Jūratės Vielienės lėlių-trolių kolekciją „Sveiki, mes iš trolių pasaulio“. Pasirodo, jų esama pačių įvairiausių: didesnių ir mažesnių, trolių gydytojų ir policininkų, trolių riterių ir piratų, trolių sportininkų ir pan. Daugelis nustebo, sužinoję, kad visiems gerai pažįstamas personažas Šrekas taip pat yra trolis. Kaip šios keistos būtybės gyvena ir ką veikia, išgirdome klausydamiesi bibliotekininkės skaitomos ištraukos iš tarptautinio autorių kolektyvo Áslaug Jónsdóttir, Kalle Güettler, Rakel Helmsdal gausiai iliustruotos knygelės ,,Monstrų kivirčas". O netrukus troliai atgijo mini kino salėje, kur buvo demonstruojamas animacinis filmukas ,,Troliai Mumiai ir Burtininko skrybėlė". Vėliau, skambant garsaus Norvegijos kompozitoriaus Edvardo Grigo muzikai, vaikai dalinosi įspūdžiais bei pramogavo žaislotekoje.

Dėkodami už šiltas akimirkas praleistas bibliotekoje ir dovanėles (knygų skirtukus, atvirukus, saldainukus) vaikai padeklamavo Just. Marcinkevičiaus eilėraštį „Mano knygelės“ ir padainavo dainelę „Močiutė kepa pyragus“. Pamokyti bibliotekininkių atsisveikinome ir tarėme „ačiū“ norvegiškai.




 

Smagurio rytmetis

Lapkričio 7 d., kaip ir kiekvienais metais, lopšelyje-darželyje vyko Smagurio rytmetis, skirtas Europos sveikos mitybos dienai paminėti. Šį kartą Smaguris (dietistė Dovilė Baniūnaitė) kvietė visus paragauti sveikų gardėsių – džiovintų vaisių. Mažieji nesunkiai atspėjo, ką ragauja, o auklėtojos papasakojo, kuo jie naudingi. Rytmečio metu vaikai mynė mįsles, dainavo daineles, vėrė džiovintų vaisių vėrinukus. Atsisveikindamas Smaguris kiekvienam įteikė dovanų – knygelę „Krimsk daržoves ir vaisius – būsi sveikas ir gražus“.




 

Pyragų diena „Naminukų“ grupėje

Lapkričio 6 d. „Naminukų“ grupės bendruomenė prisijungė prie TV3 ir SEB banko organizuojamos „Išsipildymo akcijos“ iniciatyvos „Pyragų diena“. Plėtodamos savaitės temą „Gausus močiutės stalas“, auklėtojos į grupę pakvietė direktorės pavaduotoją ūkio reikalams Ireną Brajienę, kuri ne tik pasidalino pyragų ir bandelių receptais, bet ir mokė vaikus konditerijos paslapčių. Darbavosi visi: kas pjaustė obuolius, kas bandė susukti bandutes, kas tepė jas kiaušinio plakiniu ar barstė cinamonu. Kepinių kvapas netruko pasklisti visame lopšelyje-darželyje. Mažieji kepėjai pasivaišinę savo iškeptais gardėsiais, siūlė jų nusipirkti įstaigos darbuotojams ir tėveliams. Surinktą, nors ir nedidelę, 55 litų sumą, auklėtojos pervedė į „Išsipildymo akcijos“ fondą. „Naminukų“ grupės vaikučiai ir auklėtojos dėkoja visiems, pirkusiems jų pyragus.





 

„Naminukų“ grupės vaikučių „Švarių rankų šokis“

„Naminukų“ grupės auklėtojos jau antrus metus atsiliepia į užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) iniciatyvą dalyvauti konkurse „Švarių rankų šokis“. Kviečiame pažiūrėti šiais metais sukurtą šokį.


 

Edukacinis projektas „Nariuotakojai darželyje“

Spalio 29 d. lopšelio-darželio vaikams buvo pristatyta keliaujanti nariuotakojų ekspozicija. Visi iš arti galėjo susipažinti su įvairiais nariuotakojais: vorais, vabalais, gyvalazdėmis, maldininkais, tarakonais, šimtakojais ir kitais. Gyvūnus prižiūrintys specialistai pasakojo apie kiekvieną eksponatą, pateikė daug naujų ir įdomių faktų apie jų išvaizdą, mitybą, gyvenimo būdą. Vaikai sužinojo, kad vorai gali turėti net iki šešiolikos akių, domėjosi neįprastais jų pavadinimais: Voras Zebriukas, Voras Geltondryžis, Voras Paukštėda ir kt. Vaikų neišgąsdino ir galimybė rankose palaikyti didžiausius pasaulyje Šnypšiančius Madagaskaro tarakonus, pamaitinti juos obuoliais, o šypseną ir juoką kėlė besipykstančių tarakonų skleidžiami garsai: „Pš, pš, pššš...“.






 

Edukacinis užsiėmimas – robotika

Išmaniosios technologijos sparčiai braunasi į visas gyvenimo sritis. Šiandien robotai vis dažniau naudojami kasdieniniame gyvenime ir jau nebėra srities, kur nebūtų jie bandomi ir pritaikomi. Šiandien namuose turime kompiuterius, rytoj turėsime robotus.

Spalio 27 d. ‚Smalsučių“ grupės ugdytinio Adomo mama Kristina Laurutė VŠĮ „Išmanioji mokykla“ vadovė, kartu su kolege Ilona Rathoti, lopšelio-darželio vaikams organizavo edukacinį užsiėmimą – robotiką. Robotika – tai vienas efektyviausių ir įdomiausių būdų sudominti vaikus technologijomis. Užsiėmimo metu mažesnieji vaikai džiūgavo ir neslėpė nuostabos rankos mostu ar distanciniu pulteliu valdydami robotukus, priversdami juos judėti įvairiomis kryptimis, išsižioti, ar suktis aplink. Vyresnieji patys konstravo robotus, vėliau stebėjo, kaip jie programuojami, bei išmėgino jų veikimą.

Dėkojame Adomo mamytei už suteiktą galimybę vaikams kurti moderniųjų technologijų pagalba, susipažinti ir išbandyti tai, kas nauja ir neatrasta.




 

Spalviukų šalyje

Spalio 13-17 d. „Spindulėlio“ vaikai keliavo spalvų pažinimo takeliu. „Smalsučių“ grupės vaikai pirmadienį savo kelionę pradėjo raudona spalva: kas atskubėjo, pasipuošęs raudonais rūbeliais, kas atisnešė raudoną varlytę, skarelę, žvakutę, o kas – raudonšonių obuolių kraitelę. Antrąją dieną žalios spalvos „smalsučiai“ ieškojo muzikos ir šokių šalyje. Salė sužaliavo, sumirgėjo ne tik nuo kylančių aukštyn žalių balionų, besiplaikstančių žalių skarelių, bet ir nuo vaikų juoko, šėlsmo, muzikos ir dainų, šokant „Spalvų ratelį“. Trečiadienio rytmetį, nors lauke krapnojo lietutis, grupės langus papuošė besišypsantys mėlyni debesėliai. Kitą dieną vaikams magėjo išbėgti į darželio kiemą, kur rudeninė gamta pažėrė ryškiaspalvių auksinių ir geltonų lapų „jūrą“. Penktadienį, baigiantis linksmai kelionei, mažieji sutiko baltą spalvą. O kas gali būti baltesnis už pieną ir gardesnis už pačių pagamintą kokteilį?

„Naminukų“ grupės vaikai pažindami spalvas, stebėjo ne tik daiktus ir aplinką, bet gilinosi ir į savo vidinį pasaulį. Organizuotos spalvotos relaksacijos valandėlės padėjo nusiraminti, susikaupti, panirti į vaizduotę, o vėliau dailės raiškos bei kūno plastikos priemonėmis perteikti spalvas ir jų keliamas emocijas.

„Gudručiai“ gilino savo žinias apie spalvas ir atspalvius tyrinėdami, eksperimentuodami. Vaikai maišė vandenį, dažus, pylė aliejų, druską ir stebėjo kylančius spalvotus vandens burbulus. Įsitikino, kad ir baltas pienas ant balto popieriaus lapo palieka pėdsakus. O koks spalvų šėlsmas kyla pieno dubenyje, ten įlašinus dažų ir mostelėjus „burtų lazdele“!

Grupių pedagogės įtraukė vaikų tėvelius į kūrybinį procesą, kuris buvo nelengvas, tačiau malonus ir išradingas. Tėveliams reikėjo pagalvoti, kaip sumaniai aprengti vaikus, kokį atitinkamos spalvos daiktą atsinešti į grupę, pasiūlyti idėjų žaidybinei ar meninei veiklai. Prabėgo graži, turininga ir spalvinga savaitė, vaikams suteikusi nepaslėptų emocijų, kūrybinių sumanymų.







 

Peliukų paroda „Gudručių“ grupėje

Spalio 15 d. „Gudručių“ grupės vaikus aplankė Lietuvos politinių tremtinių bendrijos Šiaulių skyriaus narė Marija Rimkienė. Viešnia pristatė daugelį metų renkamą peliukų kolekciją. Vaikai susidomėję klausėsi pasakojimo apie peliukus, nekantriai laukė galimybės paliesti, paglostyti eksponatus, kurių būta pačių įvairiausių: guminių, pliušinių, medinių, šiaudinių, stiklinių, kailinių ir t.t. Dėkodami vaikai deklamavo eilėraštukus, žaidė žaidimus. Atsisveikindama viešnia kiekvinam vaikui padovanojo po paveikslėlį su peliuku.





 

Sveikatingumo šventė „Rudenėlio takeliu į sveikatos šalį”

Spalio 10 d. Šeimininkė (direktorė D.Gricienė) ir Pelytė Pilkuolytė (judesio korekcijos mokytoja K. Janušaitė) visus lopšelio-darželio vaikus, tėvelius ir darbuotojus pakvietė į sveikatingumo šventę „Rudenėlio takeliu į sveikatos šalį“. Šventės dalyviai, pasipuošę daržovių karūnėlėmis, eilėraštukais ir dainelėmis pristatė pasirinktas daržoves, kartu su Šeimininke aptarė daržovių naudą sveikatai ir mėgino „išvirti“ daržovių košę. Pelytė Pilkuolytė, pasidžiaugusi rudens gėrybių gausa, inicijavo kūrybines dirbtuves „Rudens gėrybių išdaigos“. Lopšelio-darželio sodelyje užvirė darbas: kilo statiniai, dėlionės, kompozicijos iš vaisių ir daržovių bei kitos gamtinės medžiagos. Baigiantis šventei Šeimininkė visus apdovanojo džiovintų obuolių vėriniais.
Keletą dienų ne tik lopšelio-darželio bendruomenė, bet ir praeiviai galėjo pasigerėti kūriniais iš rudens gėrybių, o spalio 13 d. sulaukėme svečių iš „Kairių“ medžiotojų būrelio, kurie inicijavo vaikus vaisius ir daržoves padovanoti miško žvėreliams. Vaikai džiaugėsi galėdami pagelbėti žvėreliams ir kuo skubiauisiai viską sukrovė į automobilio priekabą.







 

„Gudručiai” ir jų tėveliai svečiavosi „Ramunyne“

Auklėtojos R.Grušienės ugdytiniai jau daug metų draugauja su Kairių miestelio gyventoja, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Nijolia Kasparavičienė. Vaikai lankosi jos sodyboje, atlieka įvairius stebėjimus ir bandymus darže, žaidžia kieme, o palėpėje įkurtame „Ramunyne“ ar sodelyje klausosi skaitinių. Spalio 8 d. pirmą kartą į „Ramunyną“ vyko ir tėveliai. Nijolia Kasparavičienė jiems pristatė savo kolekciją. Joje gausu įvairiausių daiktų ramunių tema: indų, paveikslų, papuošalų, suvenyrų, atvirukų, buities daiktų, pakuočių, pašto ženklų, vokų, reklaminių skrajučių, servetėlių, nosinaičių, kalendorių, o taip pat literatūrinių ir mokslinių tekstų apie ramunę. Tėveliai išklausė išsamaus papasakojimo apie eksponatus, jų atsiradimo istoriją, vaišinosi ramunėlių arbata.



 

Europos judėjimo savaitės MOVE WEEK bėgimas

Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) ir Lietuvos olimpinės akademijos (LOA) paskatinti rugsėjo 30 d. organizavome Europos judėjimo savaitės MOVE WEEK bėgimą. Į renginį rinkosi ugdytiniai, tėveliai ir darbuotojai. Pasipuošę dalyvio ženkleliais, atlikę nuotaikingą pramankštą ir darniai suskandavę „Bėgu aš, bėgi tu, bėgame visi kartu!“, draugiškai įveikėme bėgimo trąsą. Džiaugiames, kad mūsų idėjos buvo įvertintos LTOK Olimpinio švietimo darbo grupės ir lopšelis-darželis buvo apdovanotas diplomu bei specialiomis akcijos apyrankėmis.





 

Akcija „Mankštink kojas, kvėpuok švaresniu oru“

Rugsėjo 22 d. lopšelyje-darželyje vyko akcija „Mankštink kojas, kvėpuok švaresniu oru“, skirta tarptautinei dienai be automobilio paminėti. Nuo pat ankstyvo ryto krapnojęs lietus neišgąsdino nei vaikų, nei tėvelių. Kas pėstute, kas važiuotas dviračiu ar paspirtuku skubėjo į lopšelį-darželį, kur tą rytą jų laukė Nykštukė Vaikštukė (judesio korekcijos mokytoja K. Janušaitė). Pasilabinę ir aptarę automobilių neigiamą poveikį aplinkai bei prastą orą, visi vylėsi, kad lietus liausis. Deja, pasivažinėti puoštomis dviratėmis ar triratėmis transporto priemonėmis nepavyko, bet ir liūdėti neteko. Susirinkę salėje vaikai ir auklėtojos rodė mini inscenizacijas saugaus eismo tematika, mankštinosi, žaidė ir pramogavo. Baigiantis akcijai, visų laukė siurprizas – nauji dviratukai ir paspirtukai, kuriuos čia pat ir išmėginome.






 


 

„Naminukai“ lankėsi Kairių policijos nuovadoje

Rugsėjo 18 d. „Naminukų“ grupės auklėtojos (V. Rinkevičienė ir N. Kavaliauskienė) pakvietė vaikus keliauti ir geriau pažinti kelio ženklus, ugdytis saugaus elgesio gatvėje įgūdžius bei daugiau sužinoti apie policininko profesiją. Kairių policijos nuovadoje pareigūnai maloniai priėmė mažuosius, aprodė policijos nuovadą, papasakojo apie policininko darbą, vaikų teises ir pareigas, saugų elgesį. Itin daug susidomėjimo vaikams kėlė demonstruojami antrankiai, guminės lazdos, racijos, galimybė juos paliesti, palaikyti, išmėginti. Vaikai džiaugėsi pasedėję policijos tarnybiniame automobilyje bei gavę dovanų: atšvaitų ir knygelių.






 

„Gudručių“ ir „Smalsučių“ grupių edukacinės išvykos

Geriausias būdas pažinti supantį pasaulį – tyrinėjimai ir atradimai natūralioje aplinkoje bei praktinėje veikloje. Plėtojant savaitės temą „Rugsėjis atveria rudens vartus“ priešmokyklinio mišraus amžiaus „Gudručių“ ir mišraus ikimokyklinio amžiaus „Smalsučių“ grupių ugdytiniams organizuotos edukacinės išvykos. „Gudručiai“ keliavo į N. Kasparavičienės ir V. Guduko, o „Smalsučiai“ – į A. Šulčienės sodybą. Vaikai stebėjo pirmuosius rudenėjančios gamtos požymius, domėjosi, kokios daržovės užderėjo, kuo jos naudingos, aptarė žmonių veiklą rudenį. Kiekviena išvyka – tai ir fizinio aktyvumo forma. Judri veikla kitoje aplinkoje džiugina vaikus, norisi viską išbandyti: užlipti ant didžiulio akmens, peršokti ant kelio pasitaikiusią kliūtį...









 

Darželinukai – už krepšinio pergales!

Rugsėjo 10 d. lopšelio-darželio bendruomenė dalyvavo respublikinėje akcijoje „Darželinukai – už krepšinio pergales!”, skirtoje Vaikų sveikatos metams paminėti bei Lietuvos krepšinio rinktinei Pasaulio čempionate palaikyti. Lopšelio-darželio kieme gaudė sirgalių trimitai, skambėjo palaikymo skanduotės, vyko kamuolio varymo, metimo į krepšį, kamuolio perdavimo žaidimai ir konkursai. Mažieji krepšinio aistruoliai įsitikinę, kad Lietuvos krepšininkai taps pasaulio čempionais.







 

Rugsėjo 1-osios šventė „Sveiki, sugrižę”

Rugsėjo 1-oji – tai diena, kai po ilgų vasaros atostogų į lopšelį-darželį sugrįžta vaikų klegesys ir juokas. Šiais metais pirmąją rudens dieną visus atvykusius į lopšelį-darželį pasitiko smarkioji Pepė Ilgakojinė (auklėtoja metodininkė Vidija Rinkevičienė) ir neklaužada Buratinas (meninio ugdymo mokytoja metodininkė Jugina Stapušaitienė). Pasilabinę su vaikais ir tėveliais, sudainavę lopšelio-darželio himną bei šiek tiek paišdykavę, jie lopšelio-darželio bendruomenei pristatė naująją įstaigos direktorę Dalią Gricienę. Šiltus sveikinimo žodžius tarė ne tik lopšelio-darželio vadovė, bet ir šventės svečiai Šiaulių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Sandra Valavičiūtė, Kairių seniūnas Artūras Šulčius, Kairių parapijos klebonas Tadas Rudys. Po to Pepė ir Buratinas organizavo pirmąją ugdomąją veiklą – saugus eismas. Išsiskirstę į grupes vaikai bendravo, žaidė, dalinosi vasaros įspūdžiais.
Džiaugiamės sulaukę sugrįžusių ir naujai pradėsiančių lankyti mūsų įstaigą „Spindulėlių”.






 



 


 

Lietuvos lopšelių-darželių „Spindulėlis“ atstovų susitikimas

Gegužės 9 dieną Šiaulių rajono Kairių lopšelyje-darželyje „Spindulėlis“ rinkosi Lietuvos lopšelių-darželių „Spindulėlis“ atstovai. Tai aštuntasis Anykščių, Kauno, Vilniaus miestų ir Šiaulių rajono lopšelių–darželių „Spindulėlis“ susitikimas. Viešnias pasveikino direktoriaus pavaduotoja ugdymui, atliekanti direktoriaus funkcijas, Dainora Kuprienė, darbuotojų vokalinis ansamblis „Premjera“ (vadovė meninio ugdymo mokytoja metodininkė J. Stapušaitienė), grupės „Gudručiai“ ugdytiniai (auklėtojos D. Gricienė, N. Kavaliauskienė) paruošė inscenizaciją „Kirpo katiną kirpėjas“. „Smalsučių“ grupės ugdytiniai viešnias papuošė savo rankų darbo žiedeliais (auklėtoja R. Grušienė). Kiekvienas „Spindulėlis“ pristatė savo atsivežtą kūrybinę idėją.
Susitikimo metu aptartas ketverius metus vykdytas projektas „Specialiųjų poreikių vaikų meninė raiška“, pasidžiaugta pasiektais rezultatais, įvertintas bendradarbiavimas ir numatytos ateities perspektyvos. Vieningai pritarta tęsti ir puoselėti „Spindulėlių“ draugystę - pasirašyta penkerių metų bendradarbiavimo sutartis. Šią sutartį savo parašais patvirtino Šiaulių r. Kairių lopšelio-darželio „Spindulėlis“ direktoriaus pavaduotoja ugdymui, atliekanti direktoriaus funkcijas, Dainora Kuprienė, Anykščių vaikų lopšelio-darželio „Spindulėlis“ direktorė Diana Čereškevičienė, Vilniaus lopšelio-darželio „Spindulėlis“ direktorė Zina Piesliakienė, Kauno lopšelio-darželio „Spindulėlis“ direktorė Dalia Sinkevičienė.
Susitikimo dalyviai vyko į edukacinę-kultūrinę išvyką, aplankė Naisius, Kryžių kalną. Renginį apibendrino įstaigų vadovai, apsikeista atminimo dovanomis. Atsakomasis vizitas vyks 2015 m. gegužės mėnesį Kaune.




















© 2013 Šiaulių r. Kairių lopšelis-darželis Spindulėlis